dnes je 29.9.2020

Input:

Nárok na dovolenku zamestnancov od 1. januára 2020

18.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.6.24 Nárok na dovolenku zamestnancov od 1. januára 2020

Verlag Dashöfer

Nárok na päť týždňov dovolenky budú mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v októbri schválila Národná rada SR. Táto zmena by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020. V súčasnosti Zákonník práce určuje základnú výmeru dovolenky pre zamestnanca najmenej na štyri týždne.

„Cieľom predkladateľov je touto novelou Zákonníka práce navýšiť dĺžku základnej výmery dovolenky na päť týždňov aj pre zamestnancov, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov veku, ale trvalo sa starajú o dieťa. To je v súčasnosti už platným sociálnym štandardom pre zamestnancov aj v iných členských štátoch Európskej únie, ako aj platným zamestnaneckým zvýhodnením u mnohých zamestnancov v Slovenskej republike,” uvádza sa v dôvodovej správe k novele.

Tento návrh bude mať podľa dôvodovej správy pozitívne a aj negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie. „Očakáva sa pozitívny vplyv napríklad v oblasti cestovného ruchu a mierne negatívny vplyv na produktivitu tých zamestnancov pri zamestnávateľoch, ktorým sa navýši základná výmera dovolenky o jeden týždeň,” hovorí dôvodová správa.

„Predkladaný návrh zákona nemá vplyvy na životné prostredie, na zamestnanosť a ani vplyvy na informatizáciu spoločnosti a služby verejnej správy pre občana. Zároveň návrh zákona nemá negatívne sociálne vplyvy a ani vplyvy na hospodárenie obyvateľstva. Návrh zákona má pozitívne vplyvy na manželstvo, rodičovstvo